IAMIC (International Association of Music Information Centres) konferencija, održana u Beču od 19. do 22. studenog 2024., okupila je muzičke informativne centre iz 19 zemalja svijeta (Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Hrvatska, Island, Irska, Litva, Novi Zeland, Njemačka, Poljska, Sjedinjene Američke Države, Slovačka, Slovenija, Srbija, Španjolska, Škotska, Wales). Brojni glazbeni i stručnjaci iz različitih društvenih područja, kao i umjetnici, okupili su se kako bi razmijenili ideje i istražili temu održivosti u glazbenom sektoru kroz bogat program predavanja, radionica, panela i koncerata.
Prvog dana, 19. studenog, konferencija je započela svečanim otvaranjem, nakon čega je Gordana Crnko, ravnateljica centra Brunnenpasage Wien predstavila temu transformativnih umjetničkih praksi u Brunnenpassageu. Martina Gollner i Christina Riedler govorile su o poboljšanju pristupačnosti za osobe s različitim vrstama invaliditeta, dok je glazbenik Daniel Courtney istražio izazove mentalnog zdravlja u glazbenoj zajednici. U večernjim satima sudionici su uživali u vođenom obilasku Arnold Schönberg Centrom, a program je zaključen koncertom u sklopu festivala Wien Modern u prestižnom Musikvereinu.
Drugog dana, 20. studenog, konferencija je počela predavanjem predsjednice neprofitne organizacije The Green Room Gwendolenn Sharp o ulozi glazbe u stvaranju održivije budućnosti, dok je profesor na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Beču Axel Petri-Preis istraživao glazbenu medijaciju kao alat za društvene promjene. Slijedile su prezentacije sudionika: Daniel Antal predstavio je slovačku glazbenu bazu podataka, Vanessa Reed iz Sjedinjenih Američkih Država govorila je o inicijativi New Music USA za rješavanje nejednakosti u glazbi, a Jonathan Grimes iz Irske podijelio iskustva o podcastu We Only Want the Earth. Nakon kratke stanke uslijedila su daljnja predstavljanja projekata različitih muzičkih informativnih centara. Tako je Agnieszka Cieślak-Krupa (Poljska) predstavila koncept Obnovljive glazbe, Signý Leifsdóttir (Island) govorila je o projektu Metamorphonics, a Deborah Keyser (Wales) o inicijativama Bwthyn Sonig i Peblo Pengwin. Uslijedio je tzv. World Café – diskusija o održivosti.
Treći dan konferencije, 21. studenog, bio je usmjeren prema inovativnom pristupu kuriranju glazbenih događaja. Panel diskusija Kako potaknuti preuzimanje rizika u kuriranju okupila je renomirane stručnjake, uključujući istaknutu mladu violinisticu Judith Fliedl, umjetničkog ravnatelja festivala Wien Modern Bernharda Günthera te profesoricu na Privatnom sveučilištu Anton Bruckner u Linzu Irenu Müller-Brozović, uz moderaciju Ulle Pilz. Večer je obilježena koncertom vrsnog ansambla Klangforum Wien u Wiener Konzerthausu.
Posljednjeg dana konferencije, 22. studenog, Daniel Courtney govorio je o mentalnom zdravlju u glazbenoj industriji, dok je IAMIC inovacijski panel kroz World Café poticao interaktivnu razmjenu ideja među sudionicima. Nakon tzv. Luck Circle sesije, usmjerene na umrežavanje i rješavanje problema, konferencija je zaključena generalnom skupštinom.
IAMIC konferencija pružila je sudionicima ne samo priliku za profesionalni rast kroz raznovrsne sadržaje, već i mogućnost za stvaranje novih kontakata i razmjenu ideja koje će oblikovati održiviju budućnost glazbenog sektora.
U ime hrvatskog Muzičkog informativnog centra na Konferenciji su sudjelovali voditeljica MIC-a Jelena Vuković, savjetnik urednik Davor Merkaš i ravnateljica Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, Nina Čalopek.
Jelena Vuković